Nebunie în Franța: Un deces și arestări în Franța și Belgia după înfrângerea Marocului

În unele orașe franceze, sărbătorile suporterilor după calificarea naționalei la finala Cupei Mondiale la fotbal au degenerat miercuri seară. Temutele revărsări la scară largă, însă, nu au avut loc
Share

În unele orașe franceze, sărbătorile suporterilor după calificarea naționalei la finala Cupei Mondiale la fotbal au degenerat miercuri seară. Temutele revărsări la scară largă, însă, nu au avut loc

Deși marea majoritate a sărbătorit în mod pașnic o victorie cu 2-0 împotriva Marocului în semifinalele Cupei Mondiale, celebranții și poliția s-au ciocnit pentru scurt timp pe Champs-Élysées din Paris, a informat presa.

La Montpellier, suporterii din ambele părți s-au ciocnit cu artificii. În marja petrecerii, un băiat de 14 ani și-a pierdut viața după ce a fost lovit de o mașină și rănit mortal. Potrivit unui raport al RTL, tinerii au rupt un steag de la șoferul mașinii, care apoi a accelerat și l-a lovit pe unul dintre adolescenți.

Situație tensionată și la Lyon: După cum a relatat ziarul Nice-Matin, ciocniri au izbucnit și între suporteri și poliție la Nisa și Cannes. În general, evenimentele au rămas în mare parte pașnice, potrivit informațiilor poliției.

Pe marginea festivităților, însă, 115 persoane au fost arestate în regiunea Parisului. Printre aceștia, potrivit unor surse din poliție, s-a numărat și un grup de aproximativ 40 de persoane apropiate de ultradreapta din țară. Se spune că acest grup ar fi fost deja arestat în drum spre Champs-Elysées.

Poliția a desfășurat 5.000 de agenți de securitate numai în regiunea Parisului din cauza temerilor de revărsare. Franța, deținătoarea titlului, va înfrunta Argentina în finală duminică de la ora 17:00.

Arestări în Belgia, calm în Maroc

În capitala Belgiei, Bruxelles, poliția a arestat și în jur de 100 de persoane. Două mașini de poliție au fost vandalizate. Ciocniri și arestări au avut loc și în Anvers. Ca și în Franța, mulți oameni cu rădăcini în Maroc locuiesc în Belgia.

În Maroc, străzile rămân în mare parte goale, spre deosebire de sărbătorile care au urmat meciurilor anterioare ale Cupei Mondiale. Mulți suporteri și-au exprimat mândria pentru echipa națională, în ciuda înfrângerii.

Președintele francez Emmanuel Macron a felicitat echipa marocană pe Twitter, prima echipă africană care a ajuns în semifinalele unei Cupe Mondiale:

Ați scris istoria fotbalului. Mulțumesc Albaștrilor. Și acum, finala!

Share

Suntem disponibili pe mai multe platforme sociale. Alătură-te și citește-ne fără publicitate:

Ultimele știri ...

PSD își asumă guvernarea și îl propune pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier

Partidul Social Democrat (PSD) a decis în unanimitate să intre la guvernare și să îl propună pe Sorin Grindeanu pentru funcția de prim-ministru. Anunțul a fost făcut miercuri, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii, în contextul negocierilor pentru formarea unui nou Executiv. Liderul social-democrat a declarat că actuala criză politică nu mai poate continua

FT: SUA furnizează Ucrainei informații de intelligence pentru loviturile asupra rafinăriilor petroliere din Rusia

Potrivit unei investigații publicate de prestigiosul cotidian britanic Financial Times, Ucraina beneficiază de sprijin informațional din partea Statelor Unite pentru a efectua lovituri asupra rafinăriilor petroliere și unor obiective militare aflate în adâncimea teritoriului rus. Surse familiare cu situația au declarat că aliații occidentali ai Kievului încurajează Washingtonul să continue furnizarea de informații de intelligence,

24 Iunie – Ziua Universală a Iei: „Aripi. Vocația Zborului” unește tradiție și inspirație pentru generațiile viitoare

România și comunitățile românești din întreaga lume celebrează astăzi Ziua Universală a Iei, o sărbătoare simbolică a identității naționale și a uneia dintre cele mai valoroase piese ale portului tradițional românesc. Anul acesta, tema propusă de comunitatea „La blouse roumaine” – „Aripi. Vocația Zborului” – invită la reflecție asupra moștenirii culturale transmise copiilor și tinerilor,

Permisele auto din Uniunea Europeană vor fi recunoscute automat în Republica Moldova. Guvernul pregătește noi reguli pentru șoferi

Republica Moldova se pregătește să facă un nou pas în procesul de apropiere de Uniunea Europeană, prin introducerea unui mecanism de recunoaștere automată a tuturor permiselor de conducere eliberate în statele membre ale UE. Măsura este prevăzută într-un proiect de hotărâre de Guvern promovat de Ministerul Afacerilor Interne și elaborat de Agenția Servicii Publice. Potrivit

Știri zi de zi.

Drepturi rezervate © 2022

Share