Nebunie în Franța: Un deces și arestări în Franța și Belgia după înfrângerea Marocului

În unele orașe franceze, sărbătorile suporterilor după calificarea naționalei la finala Cupei Mondiale la fotbal au degenerat miercuri seară. Temutele revărsări la scară largă, însă, nu au avut loc
Share

În unele orașe franceze, sărbătorile suporterilor după calificarea naționalei la finala Cupei Mondiale la fotbal au degenerat miercuri seară. Temutele revărsări la scară largă, însă, nu au avut loc

Deși marea majoritate a sărbătorit în mod pașnic o victorie cu 2-0 împotriva Marocului în semifinalele Cupei Mondiale, celebranții și poliția s-au ciocnit pentru scurt timp pe Champs-Élysées din Paris, a informat presa.

La Montpellier, suporterii din ambele părți s-au ciocnit cu artificii. În marja petrecerii, un băiat de 14 ani și-a pierdut viața după ce a fost lovit de o mașină și rănit mortal. Potrivit unui raport al RTL, tinerii au rupt un steag de la șoferul mașinii, care apoi a accelerat și l-a lovit pe unul dintre adolescenți.

Situație tensionată și la Lyon: După cum a relatat ziarul Nice-Matin, ciocniri au izbucnit și între suporteri și poliție la Nisa și Cannes. În general, evenimentele au rămas în mare parte pașnice, potrivit informațiilor poliției.

Pe marginea festivităților, însă, 115 persoane au fost arestate în regiunea Parisului. Printre aceștia, potrivit unor surse din poliție, s-a numărat și un grup de aproximativ 40 de persoane apropiate de ultradreapta din țară. Se spune că acest grup ar fi fost deja arestat în drum spre Champs-Elysées.

Poliția a desfășurat 5.000 de agenți de securitate numai în regiunea Parisului din cauza temerilor de revărsare. Franța, deținătoarea titlului, va înfrunta Argentina în finală duminică de la ora 17:00.

Arestări în Belgia, calm în Maroc

În capitala Belgiei, Bruxelles, poliția a arestat și în jur de 100 de persoane. Două mașini de poliție au fost vandalizate. Ciocniri și arestări au avut loc și în Anvers. Ca și în Franța, mulți oameni cu rădăcini în Maroc locuiesc în Belgia.

În Maroc, străzile rămân în mare parte goale, spre deosebire de sărbătorile care au urmat meciurilor anterioare ale Cupei Mondiale. Mulți suporteri și-au exprimat mândria pentru echipa națională, în ciuda înfrângerii.

Președintele francez Emmanuel Macron a felicitat echipa marocană pe Twitter, prima echipă africană care a ajuns în semifinalele unei Cupe Mondiale:

Ați scris istoria fotbalului. Mulțumesc Albaștrilor. Și acum, finala!

Share

Suntem disponibili pe mai multe platforme sociale. Alătură-te și citește-ne fără publicitate:

Ultimele știri ...

24 Iunie – Ziua Universală a Iei: „Aripi. Vocația Zborului” unește tradiție și inspirație pentru generațiile viitoare

România și comunitățile românești din întreaga lume celebrează astăzi Ziua Universală a Iei, o sărbătoare simbolică a identității naționale și a uneia dintre cele mai valoroase piese ale portului tradițional românesc. Anul acesta, tema propusă de comunitatea „La blouse roumaine” – „Aripi. Vocația Zborului” – invită la reflecție asupra moștenirii culturale transmise copiilor și tinerilor,

Permisele auto din Uniunea Europeană vor fi recunoscute automat în Republica Moldova. Guvernul pregătește noi reguli pentru șoferi

Republica Moldova se pregătește să facă un nou pas în procesul de apropiere de Uniunea Europeană, prin introducerea unui mecanism de recunoaștere automată a tuturor permiselor de conducere eliberate în statele membre ale UE. Măsura este prevăzută într-un proiect de hotărâre de Guvern promovat de Ministerul Afacerilor Interne și elaborat de Agenția Servicii Publice. Potrivit

Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, sărbătorită de creștinii ortodocși de stil nou. O zi cu profundă semnificație religioasă și tradițională

Creștinii ortodocși de stil nou sărbătoresc astăzi, 24 iunie, Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, una dintre cele mai importante sărbători ale calendarului creștin, dedicată celui care a vestit venirea Mântuitorului și a pregătit oamenii pentru primirea Sa. Totodată, această zi coincide cu tradițiile populare de Sânziene și cu marcarea Zilei Universale a Iei, celebrată de românii

Islanda reia vânătoarea de balene după doi ani. Proteste și controverse puternice în Atlanticul de Nord

După o pauză de doi ani, Islanda a reluat vânătoarea comercială de balene, reaprinzând una dintre cele mai controversate dispute legate de protecția animalelor și exploatarea resurselor marine. Navele companiei baleniere islandeze au ieșit din nou în larg, în pofida protestelor activiștilor și a criticilor venite din partea organizațiilor internaționale de mediu. Una dintre cele

Știri zi de zi.

Drepturi rezervate © 2022

Share