Gazele naturale NU se ieftinesc în următoarele luni

Share

Președintele Consiliului de Administrație Moldovagaz, Vadim Ceban, a declarat că, deocamdată, nu există premise pentru reducerea tarifului la gaz, comunică zidezi.md.

Șeful Moldovagaz spune că tarifele mari și scăderea veniturilor populației determină consumatorii casnici să renunțe la gazele naturale. Vadim Ceban spune că Moldovagaz înregistrează o reducere considerabilă a consumului față de aceeași perioadă a anului trecut.

Nu suntem noi fericiți de aceste tarife, pentru că la noi consumul se reduce chiar în perioada de iarnă. Doar în luna noiembrie, la nivelul consumatorilor casnici avem o scădere a consumului de 30%. În special în sectorul rural, oamenii se adaptează la aceste circumstanțe și trec la combustibili alternativi, lemne, cărbune, sau pur și simplu consumă mai puțin”, a spus Vadim Ceban în cadrul unei emisiuni televizate.

Totodată, președintele Moldovagaz a mai specificat că în lipsa gazului procurat de la Gazprom la un preț de 700-800 de dolari și în condițiile în care statul va opta pentru achiziții la preț de piață, tariful la gaz ar putea ajunge la 35 de lei.
De la 1 ianuarie nu văd premise de micșoare a tarifului, cu părere de rău. Devierile tarifare pe care trebuie să le recuperăm din actualul tarif sunt în jur de 5 lei. În condițiile prețurilor de la bursă care sunt în prezent de 1400-1700 de dolari, asta deja înseamnă că tariful ar fi de 28 – 30 de lei, plus devierile financiare, ar fi un tarif de 33-35 de lei”, a mai spus președintele Moldovagaz.

După decizia autorităților de la Chișinău de a ceda volumul de 5,7 milioane de metri cubi pe zi regiunii transnistrene, pentru consumul malului drept al Nistrului, Moldovagaz procură gaz de la Energocom. Vadim Ceban spune că, deocamdată, prețul n-a fost stabilit, însă anticipează că acesta este mai mare decât prețul oferit de Gazprom.


Nu am încă datele referitor la preț, în următoarele zile le vom afla. Periodic acest preț se schimbă, pentru că fiecare punct de injectare, de exemplu fie conducta Iași-Ungheni – Chișinău, fie conducta transbalcanică, fiecare rută are costul propriu de transport. De aceea costul de procurare va fi aprobat de Energocom. Estimez că e vorba de 1000 de dolari, este aproximativ prețul de achiziție care este introdus acum în tarif și e vorba de media pe întregul an – 926 de dolari. Cred că de la Energocom prețul va fi tot în jurul acestei cifre”, a precizat Vadim Ceban.

Share

Suntem disponibili pe mai multe platforme sociale. Alătură-te și citește-ne fără publicitate:

Ultimele știri ...

PSD își asumă guvernarea și îl propune pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier

Partidul Social Democrat (PSD) a decis în unanimitate să intre la guvernare și să îl propună pe Sorin Grindeanu pentru funcția de prim-ministru. Anunțul a fost făcut miercuri, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii, în contextul negocierilor pentru formarea unui nou Executiv. Liderul social-democrat a declarat că actuala criză politică nu mai poate continua

FT: SUA furnizează Ucrainei informații de intelligence pentru loviturile asupra rafinăriilor petroliere din Rusia

Potrivit unei investigații publicate de prestigiosul cotidian britanic Financial Times, Ucraina beneficiază de sprijin informațional din partea Statelor Unite pentru a efectua lovituri asupra rafinăriilor petroliere și unor obiective militare aflate în adâncimea teritoriului rus. Surse familiare cu situația au declarat că aliații occidentali ai Kievului încurajează Washingtonul să continue furnizarea de informații de intelligence,

24 Iunie – Ziua Universală a Iei: „Aripi. Vocația Zborului” unește tradiție și inspirație pentru generațiile viitoare

România și comunitățile românești din întreaga lume celebrează astăzi Ziua Universală a Iei, o sărbătoare simbolică a identității naționale și a uneia dintre cele mai valoroase piese ale portului tradițional românesc. Anul acesta, tema propusă de comunitatea „La blouse roumaine” – „Aripi. Vocația Zborului” – invită la reflecție asupra moștenirii culturale transmise copiilor și tinerilor,

Permisele auto din Uniunea Europeană vor fi recunoscute automat în Republica Moldova. Guvernul pregătește noi reguli pentru șoferi

Republica Moldova se pregătește să facă un nou pas în procesul de apropiere de Uniunea Europeană, prin introducerea unui mecanism de recunoaștere automată a tuturor permiselor de conducere eliberate în statele membre ale UE. Măsura este prevăzută într-un proiect de hotărâre de Guvern promovat de Ministerul Afacerilor Interne și elaborat de Agenția Servicii Publice. Potrivit

Știri zi de zi.

Drepturi rezervate © 2022

Share