A fost emis acordul de mediu pentru construcția unui nou pod rutier peste Prut, la Albița (România) – Leușeni (Republica Moldova), înlocuind podul existent, care urmează să fie demolat. Acesta va fi al doilea pod rutier nou construit de România peste Prut, după cel de la Ungheni, a anunțat secretarul de stat în Transporturi (România), Irinel Ionel Scrioșteanu.
Podul va avea două benzi de circulație pe sens, o lungime totală de 161 metri și va fi format din două structuri paralele. Proiectul include modernizarea Punctului de Trecere a Frontierei și amenajarea a 8 km de drum de acces pe teritoriul Republicii Moldova, cu două benzi pe fiecare sens spre Chișinău.
Secretarul de stat a precizat că în ianuarie 2025 a fost solicitată finanțare europeană pentru acest proiect, care are o valoare totală de 87,5 milioane euro. Jumătate din sumă este acoperită prin fonduri europene, iar partea de cofinanțare destinată Republicii Moldova va fi realizată printr-un parteneriat bilateral.
Procedura de achiziție publică pentru atribuirea contractului de execuție va începe în următoarele luni, fiind gestionată de CNAIR. Noul pod va îmbunătăți considerabil traficul rutier între cele două țări și va asigura conexiunea între viitorul Drum Expres Tișița–Albița și infrastructura modernizată din Republica Moldova.




