Peste 70% din exporturile regiunii transnistrene a R.Moldova au mers, în 2023, către UE

Share

Exportul agenților economici din regiunea transnistreană către țările din Uniunea Europeană a constituit anul trecut 70,48%, o cifră-record de la semnarea Acordului de Asociere cu Republica Moldova. Potrivit Biroului politici reintegrare, a fost marcată o creștere cu peste 20,58% în raport cu anul 2019, când procentul de export era de 49,9%.

Tot în anul 2023, s-a constatat o avansare a relațiilor comerciale de import cu UE, aceasta reflectând indicatorul de 55,99% sau o creștere cu aproape 24,19 puncte procentuale în raport cu anul 2018, când procentul importurilor era de 31,8%. Principalele destinații din UE, alese de agenții economici din regiunea transnistreană au rămas România, Polonia, Germania, Slovacia, Bulgaria etc.

„Războiul din Ucraina și sistarea de către autoritățile de la Kiev a activității tuturor punctelor de trecere de pe segmentul central (transnistrean) al frontierei de stat moldo-ucrainene au contribuit la modificarea lanțurilor logistice și la reorientarea și mai accentuată a activității comerciale din regiune către piețele din UE, precum și la consolidarea conexiunii cu malul drept al Nistrului”, menționează Biroul de reintegrare.

Astfel, potrivit autorităților de la Chișinău, realitățile economice de pe teren denotă un tablou obiectiv și se desfășoară în cursul lor firesc, indiferent de tentativele unor actori politici regionali de a prezenta procesele în alte culori și dinamici.

Este de menționat că, din 1 ianuarie 2024, au intrat în vigoare prevederile noului Cod Vamal al Republicii Moldova, potrivit cărora toți agenții economici, inclusiv cei din regiunea transnistreană, achită taxa vamală pe principii generale, ținând cont de preferințele acordate în conformitate cu tratatele și acordurile internaționale la care Republica Moldova este parte.

Drept răspuns, administrația din regiunea transnistreană, care a criticat dur noile prevederi, a anunțat că anulează așa-zisul regim vamal preferențial pentru fermierii din Dubăsari care au terenuri agricole amplasate după traseul Râbnița-Tiraspol. Astfel, aceștia sunt obligați să achite taxe în bugetul malului stâng al Nistrului. De asemenea, regimul de la Tiraspol intenționează să oblige proprietarii de mașini cu numere moldovenești, care au domiciliul permanent în localitatea Doroțcaia, să achite o vinietă. O altă decizie anunțată de Tiraspol prevede că, din 1 februarie, persoanele juridice înregistrate în Republica Moldova, dar care activează în regiunea transnistreană, vor plăti pentru resursele energetice conform tarifelor de pe malul drept. Decizia vizează inclusiv structurile de stat.

Share

Suntem disponibili pe mai multe platforme sociale. Alătură-te și citește-ne fără publicitate:

Ultimele știri ...

Deputat comunist din Duma de Stat avertizează asupra riscului unei „explozii sociale” în Rusia și cere un plan de încheiere a războiului din Ucraina

Deputatul comunist rus Viacheslav Marhaev a lansat un atac neobișnuit de dur la adresa autorităților de la Moscova, avertizând că Rusia se află „în pragul unei explozii sociale” din cauza corupției, a dificultăților economice și a prelungirii războiului din Ucraina. Într-o declarație publicată pe rețelele sociale, parlamentarul din partea Partidul Comunist al Federației Ruse a

R. Moldova și România încep negocierile pentru construcția podului rutier de la Ungheni. Proiectul beneficiază de finanțare europeană de 35 milioane de euro

Republica Moldova și România vor demara negocierile privind semnarea unui nou acord bilateral care va reglementa construirea, exploatarea și dezvoltarea infrastructurilor de transport de interes strategic dintre cele două state, inclusiv realizarea podului rutier peste Prut dintre Ungheni și Ungheni. Proiectul de hotărâre privind inițierea negocierilor a fost publicat în Monitorul Oficial. Noul acord urmărește

Știri zi de zi.

Drepturi rezervate © 2022

Share