Senegal – Olanda 0-2 Gakpo și Klaassen au marcat pentru ”Portocala Mecanică”

Naționala Olandei s-a impus împotriva echipei similare a Senegalului, scor 2-0 (0-0), luni, într-o partidă din prima etapă a Grupei A de la Cupa Mondială din Qatar 2022
Share

Startul meciului dintre cele două echipe a fost extrem de echilibrat. Olanda a ținut mai mult de minge, dar nu și-a creat ocazii la poarta lui Edouard Mendy. Senegalezii s-au grupat bine și au încercat să lovească pe contraatac sau cu șuturi de la distanță, dar fără succes.

Cea mai bună șansă a Țărilor de Jos a venit în minutul 40. Berghuis, mijlocașul de la Ajax, a trimis puțin peste poartă de la distanță.

După pauză, meciul s-a mai animat. Van Dijk a ratat o mare ocazie în minutul 53. Căpitanul batavilor s-a înălțat impresionant la un corner și a trimis cu capul puțin peste poartă. Senegal a răspuns prin Dia. Atacantul dreapta a trimis puternic la colțul scurt, din careu. Noppert, debutantul din poarta Olandei, a respins spectaculos. El a intervenit din nou, la șutul puternic pe mijlocul porții al lui Gana Gueye.

Olanda a fost până la urmă echipa care a deschis scorul (’84). Gakpo, atacantul dreapta, a marcat cu capul după o centrare magistrală a lui Frenkie De Jong. La reușita olandezilor au greșit vedetele senegalezilor, poartarul Mendy și stoperul Koulibaly. Fundașul lui Napoli l-a scos din ofsaid pe Gakpo, iar Mendy a ieșit greșit pe centrare.

Gafa portarului senegalez a amintit de greșeala lui Florin Prunea de la sfertul mondial cu Suedia, din 1994, când Kennet Andersson a făcut 2-2 la ultima fază din prelungiri și a trimis meciul la penalty-uri.

Africanii au răspuns imediat după ce au primit gol. Pappe Gueye a trimis din afara careului, la colțul scurt, și l-a pus la treabă pe Noppert, care a respins în corner. Klassen a stabilit scorul final în minutul 90+9. A profitat de o nouă gafă a lui Mendy, care a respins în față un șut modest, direct la mijlocașul batav.

Echipele de start

Senegal: 16. Mendy – 22. Diallo, 4. Cisse, 3. Koulibaly, 21. Sabaly – 5. Gueye, 8. Kouyate, 6. N.Mendy – 18. Sarr, 9. Dia, 15. Diatta.
Rezerve: 1. Dieng, 23. Gomis – 2. F.Mendy, 7. Jacskon, 10. M.N’Diaye, 11. Ciss, 13. Ndiaye, 14. Jakobs, 17. Sarr, 19. Diedhiou, 20. Dieng, 24. Name, 25. Loum, 26. Gueye.
Selecționer: Aliou Cisse

Olanda: 23. Noppert – 22. Dumfries, 3. de Ligt, 4. van Dijk, 5. Ake, 17. Blind – 11. Berghuis, 8. Gakpo, 21. F. de Jong – 18. Janssen, 7. Bergwijn.
Rezerve: 13. Bijlow, 1. Pasveer – 2. Timber, 6. de Vrij, 9. L. de Jong, 10. Depay, 12. Lang, 14. Klassen, 15. De Roon, 16. Malacia, 19. Weghorst, 20. Koopmeiners, 24. Taylor, 25. Frimpong, 26. Simons.
Selecționer: Louis van Gaal.