Victor Parlicov: Republica Moldova nu mai este dependentă de Gazprom

Share

Perioada cea mai complicată pentru Republica Moldova, din punct de vedere energetic, a fost depășită.  O spune ministrul Energiei, Victor Parlicov, potrivit căruia acum autoritățile au experiența necesară pentru a face achiziții de gaz pe piața internațională, iar malul drept al Nistrului nu mai este dependent de gazul de la Gazprom. Potrivit oficialului, acum Guvernul este axat pe achizițiile de gaz pentru perioada rece a anului și pe dezvoltarea programelor de eficiență energetică.

Astfel, ministrul Energiei se arată convins că malul drept al Nistrului a scăpat de dependența față de Gazprom, iar țara este mult mai pregătită pentru a face față unor eventuale crize energetice.

„Perioada cea mai grea a rămas în urmă. Pe de o parte, scad prețurile, dacă vorbim de gaz, în primul rând, și asta scade povara pe consumator, pentru că recent au fost reduse tarifele. În același timp, acum avem și o experiență vastă. Dacă anterior noi abia învățam cum să procurăm gaz din altă parte decât de la Gazprom,  iarna trecută a fost prima iarnă pe care am trecut-o și mă refer la malul drept al Nistrului, fără gaz de la Gazprom. Acum deja achiziționăm gaze de pe piața internațională pentru a le stoca, astfel încât să avem gaz la preț  bun în perioada de iarnă”, a spus Victor Parlicov în cadrul unei emisiuni televizate.

Potrivit ministrului, Republica Moldova consumă de 2-3 ori mai multă energie pentru a încălzi un metru pătrat de spațiu decât țările înalt dezvoltate. În acest context, prioritatea autorităților este de a lansa programe de eficiență energetică atât pentru instituțiile publice, cât și pentru locuințele cetățenilor.

„Dacă până acum ne-am ocupat de gestionarea crizei, pe viitor ne focusăm pe proiecte de dezvoltare. Circa 50% din consumul energiei din Republica Moldova este consumul clădirilor și aici prioritatea este eficiența energetică a clădirilor. Se cere un program național de eficientizare energetică a clădirilor publice. De asemenea, avem în plan lansarea unui program sau fond de subvenționare a investițiilor în eficiența energetică a consumatorilor rezidențiali, ceva similar cu Casa Verde din România, dar să fie disponibilă și pentru blocuri multietajate și pentru case individuale”, a explicat ministrul Victor Parlicov.

O altă prioritate a ministerului Energiei este decarbonizarea transportului, spune Victor Parlicov.

„Ne propunem electrificarea transportului, pentru că circa 35% din toată energia din Republica Moldova este consumată de transport, fiind vorba de combustibilii lichizi. Electrificarea transportului ne-ar permite reducerea emisiilor, transportul electric ne-ar permite și o mai bună integrare a energiei regenerabile în rețea și un rol mai activ al consumatorului la piața energetică. De exemplu, dacă ai un automobil electric în garaj și e conectat la rețea, tu poți utiliza energia din bateria automobilului atunci când energia pe piață e scumpă, ca să nu consumi din rețea și să plătești la preț exagerat”, a explicat ministrul Energiei.

Conform datelor procesate de Agenția pentru Eficiență Energetică în baza informațiilor oferite de către Agenția Servicii Publice, în perioada 2018 – 2022 în Republica Moldova au fost înregistrate peste 27 mii de autoturisme electrice și de tip hibrid. Ponderea vehiculelor electrice și de tip hibrid din numărul total de autoturisme înregistrate în Republica Moldova este de aproximativ 3 %.

Share

Suntem disponibili pe mai multe platforme sociale. Alătură-te și citește-ne fără publicitate:

Ultimele știri ...

Ministerul Justiției din Rusia: Conviețuirea fără căsătorie reprezintă o amenințare la adresa securității naționale

Conviețuirea în afara căsătoriei este considerată de autoritățile ruse o amenințare directă la adresa securității naționale și a sănătății demografice a țării. Declarația a fost făcută de adjunctul ministrului Justiției al Federației Ruse, Vadim Balanin, în cadrul Forumul Juridic Internațional de la Sankt Petersburg. Potrivit oficialului rus, schimbările produse în ultimele decenii în structura relațiilor

Primăria Chișinău contestă reforma „Restart în educație” și cere păstrarea administrării locale a școlilor

Primăria municipiului Chișinău și-a exprimat îngrijorarea față de modificările legislative promovate de Ministerul Educației și Cercetării în cadrul reformei „Restart în educație”, care ar putea schimba actualul model de administrare a instituțiilor de învățământ din Capitală. Într-o adresare semnată de viceprimarul Victor Pruteanu, autoritățile municipale susțin că orice reformă a sistemului educațional trebuie implementată doar

PSD își asumă guvernarea și îl propune pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier

Partidul Social Democrat (PSD) a decis în unanimitate să intre la guvernare și să îl propună pe Sorin Grindeanu pentru funcția de prim-ministru. Anunțul a fost făcut miercuri, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii, în contextul negocierilor pentru formarea unui nou Executiv. Liderul social-democrat a declarat că actuala criză politică nu mai poate continua

FT: SUA furnizează Ucrainei informații de intelligence pentru loviturile asupra rafinăriilor petroliere din Rusia

Potrivit unei investigații publicate de prestigiosul cotidian britanic Financial Times, Ucraina beneficiază de sprijin informațional din partea Statelor Unite pentru a efectua lovituri asupra rafinăriilor petroliere și unor obiective militare aflate în adâncimea teritoriului rus. Surse familiare cu situația au declarat că aliații occidentali ai Kievului încurajează Washingtonul să continue furnizarea de informații de intelligence,

Știri zi de zi.

Drepturi rezervate © 2022

Share